Štyri roky edujobs.sk

Aký bol štvrtý rok pomoci školám k lepším učiteľom.

Už 4 roky sa snažíme pomáhať školám k novým učiteľom a učiteľom k novým študentom prostredníctvom nášho CSR projektu Edujobs.sk. Keď sme hľadali odpoveď na otázku, ako pomôcť Slovensku k lepším výsledkom študentov, tak sme sa rozhodli, že dáme školám nástroj na moderné a rýchle vyhľadávanie nových učiteľov.

Už keď sme 1. 6. 2013 spúšťali projekt Edujobs.sk, tak našim skromným odhadom bolo, že ročne by školy mohli zverejniť približne 500 pracovných miest. Po štyroch rokoch tento cieľ musíme mierne upraviť. Za posledných 12 mesiacov školy zverejnili 3056 inzerátov. To je polovica všetkých pracovných ponúk zverejnených za posledné 4 roky.

Dobrá správa pre absolventov pedagogických fakúlt, nie je až taká dobrá pre školy.

Zvýšený počet pracovných miest nahráva záujemcom, ale na druhej strane, školy začínajú bojovať o dostupných učiteľov. V školách aktuálne chýba najviac učiteľov matematiky a informatiky, chémie, fyziky a podobne. Pri nedostatku učiteľov v týchto aprobáciách tak školy dlhodobo nevedia tieto miesta obsadiť kvalifikovanými učiteľmi. Pre ilustráciu na Slovensku máme na školách takmer 12000 učiteľov matematiky, ale učiteľstvo matematiky na Slovensku ročne skončí len necelá stovka absolventov.

Koho školy najviac hľadali?

Najviac práce bolo pre učiteľov 2. stupňa základných škôl. Celkovo sme hľadali až 521 učiteľov. Na prvý stupeň to bolo až 366 učiteľských miest a stredné školy potrebovali až 320 nových učiteľov. Ale aj naši najmenší v materských školách potrebovali až 266 nových posíl.

Hľadali sme aj 142 kuchárov, 200 vychovávateľov, či 112 špeciálnych pedagógov a dokonca aj 18 riaditeľov.

Najviac práce pre učiteľov naďalej poskytuje Bratislavský kraj

Z pohľadu regionálneho pokrytia je situácia jasná. Najviac zamestnancov potrebovali školy v Bratislavskom kraji. Naopak najmenej inzerátov dlhodobo prichádza z Prešovského kraja. Medzi  najľahšie obsaditeľné pozície patria vychovávatelia v školských kluboch. Absolútnym rekordérom v počte reakcií je pozícia vychovávateľa zo Súkromnej ZŠ v Košiciach so 174 záujemcami. Naopak najmenej reakcií dlhodobo majú školy v menších obciach na strednom a východnom Slovensku.

Naďalej sa prejavuje nedostatok učiteľov

Aj napriek zvýšenému počtu voľných pracovných miest v školstve stále pedagogické fakulty nedokážu pripraviť dostatok angažovaných učiteľov. Najväčšie problémy pri obsadzovaní majú školy s učiteľmi matematiky, informatiky, a fyziky. Priemerný počet reagujúcich nepresiahol 5 uchádzačov. Naopak učiteľov angličtiny reagovalo v priemer viac ako 8. Najviac záujemcov je však o učiteľov slovenského jazyka. Školy si mohli v priemere vyberať z viac ako 18-tich uchádzačov.

Kam smerujeme?

Cieľom www.edujobs.sk je aj naďalej snaha pritiahnuť do slovenských škôl tých najlepších učiteľov. Nevieme ovplyvniť mzdy v školstve, ale neustále sa snažíme zvyšovať povedomie verejnosti o tomto sektore. Snažíme sa, aby školy boli atraktívne pre uchádzačov, aby povolanie učiteľa získalo naspäť svoju dôležitosť. Nerobíme to preto, že by sme nemali nič lepšie na práci. Robíme to preto, že chceme, aby slovenské školstvo preplo opäť na vyššie obrátky, aby slovenskí študenti dosahovali lepšie výsledky. Lebo najmä od nich záleží naša spoločná budúcnosť.

A aby sa nezabudlo. Ďakujeme všetkým klientom spoločnosti Profesia, za to, že u nás inzerujú pracovné ponuky a takto sprostredkovane nám pomáhajú projekt www.edujobs.sk udržať v prevádzke, keďže od svojho vzniku naň neboli použité žiadne prostriedky z verejných zdrojov.

V súčasnosti projektový manažér edujobs.sk. V minulosti technológ vzdelávania, PR-kár a lektor pohybujúci sa na hranici sveta vzdelávania a trhu práce. Nezriedka tú hranicu prekročí, aby nazrel na druhú stranu. Vyskytuje sa na HR konferenciách a mudruje na školách po celom Slovensku. Snaží sa mať prehľad o všetkom, čo sa deje na "slovenských školách".